انتشار کتاب «قنوت خورشید» در آستانه عید غدیر خم

حجت‌الاسلام محمد حسین مشکوری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم از انتشار کتاب «قنوت خورشید» خبر داد و اظهار کرد: در سایه الطاف خاصه خدای متعال و عنایات امیرالمومنین(ع) از سال ۹۱ توفیق داشتیم که در کانون خورشید، نخستین مرکز ترویج رسانه‌ای معارف غدیر و صحیفه سجادیه، نمی از دریای بیکران معارف علوی و غدیری را درک و به همین قلیل بسنده کنیم.

وی ادامه داد: رسیدن به عمق معرفت حضرت علی(ع) امری محال و ناممکن است، اگر چه ارشادات بزرگان از علما و مراجع تقلید و به‌ویژه رهبر انقلاب اسلامی ما را ترغیب و موظف کرد تا با برداشتن قدم‌هایی ولو کوتاه در این مسیر از حرکت متوقف نشویم.

مدیر کانون خورشید با اشاره به اینکه توفیق پیدا کردیم در بعد فرهنگی در یک برنامه مدون پنج ساله، فرهنگ‌ها و سنت‌های غدیری مهجور مانده را در حد توان احیا کنیم، ابراز کرد: به همین منظور، سند راهبردی فرهنگی در پی الگوسازی فرهنگی غدیری در خلال پنج سال را تدوین کرده و در این مسیر پر فیض، با چاپ مجلات و بروشور‌های تبلیغی همسو با موضوع سالانه سند راهبردی، فعالیت‌هایی را انجام دادیم.

مشکوری با اشاره به اینکه در سال ۹۲ فعالیت‌های کانون را با هدف احیای فرهنگ برپایی نماز جماعت عید غدیر به همراه چاپ مجله‌ای با عنوان «قنوت خورشید» آغاز کردیم بیان کرد: این نشریه در دو شماره منتشر و به حوزه‌های علمیه سراسر کشور ارسال شد. همچنین موضوعات آن در قالب بروشور و تراکت نماز جماعت عید غدیر به مبلغین غدیری اهدا شد.

وی ادامه داد: سال دوم فعالیت کانون مصادف با غدیر ۱۳۹۳ بود که در این سال اقدام به احیا و بازخوانی زیارت غدیریه امام هادی(ع) در روز غدیر و تبیین معارف نورانی این زیارت کردیم و در این موضوع نیز نشریه‌ای با عنوان «زیارت خورشید» منتشر کرده و در اختیار حلقه‌های صالحین و مبلغین غدیری در تمام کشور قرار دادیم.

مدیر کانون خورشید احیای سنت اطعام و افطار در روز عید غدیر و برپایی گسترده آن در میان اقشار مختلف مردم را فعالیت امسال این کانون عنوان کرد و گفت: برای این موضوع مهم نیز نشریه‌ای با عنوان «مائده خورشید» منتشر شده که در اختیار اقشار مختلف مردم شریف، متدین و ولایتمدار کشورمان قرار خواهد گرفت.

مشکوری با اشاره به اینکه احیای نماز جماعت عید غدیر طی سال‌های گذشته بازخورد خوبی در کشورمان و حتی برخی کشورهای دیگر داشته است اظهار کرد: به منظور گسترش این فرهنگ در سال جاری اقدام به انتشار کتاب «قنوت خورشید» مشتمل بر آرا و نظرات ۳۴ تن از مراجع و بزرگان شیعه مبنی بر جواز اقامه نماز جماعت عید غدیر کردیم.

وی افزود: اسناد موجود حاکی از آن است که علما و بزرگان دین از قرن پنجم هجری قمری تا امروز توجه ویژه‌ای به نماز جماعت عید غدیر داشته‌اند و به همین دلیل بر ما فرض بود که برای احیای مجدد آن، تلاش ویژه و مضاعفی انجام دهیم.

مدیر کانون خورشید با اشاره به اینکه این کتاب با زحمات بی‌دریغ حجت‌الاسلام کریم زارع و حجت‌الاسلام روح‌الله صدیقیان از محققان و پژوهشگران کانون خورشید گردآوری شده است، خاطرنشان کرد: امیدواریم این کتاب، نقش بسزایی در اقناع خوانندگان برای برپایی هر چه گسترده‌تر نماز جماعت عید غدیر داشته باشد و فرهنگ مغفول نماز جماعت در روز عید غدیر را احیا کند.

لینک خبر

بازتاب در خبرگزاری ایکنا

برای دریافت نسخه الکترونیک این کتاب، اینجا را کلیک کنید.