مصاحبه روزنامه همشهری با مدیریت کانون

«کانون خورشید» چند سالی است با هدف‌ ترویج رسانه‌ای معارف غدیر و صحیفه سجادیه بر پا شده و در مدت کوتاهی توانسته فعالیت‌های درخشان و اثرگذاری را در این رابطه به ثمر برساند…

 «کانون خورشید» چند سالی است با هدف‌ ترویج رسانه‌ای معارف غدیر و صحیفه سجادیه بر پا شده و در مدت کوتاهی توانسته فعالیت‌های درخشان و اثرگذاری را در این رابطه به ثمر برساند. احیای نماز جماعت عید غدیر، تحقیق و پژوهش روی کتاب «الغدیر» علامه امینی و تبدیل آن به ۱۱‌هزار فیش رسانه‌ای، برگزاری دوره‌های غدیرشناسی در دانشگاه‌ها و احیای زیارت غدیریه امام هادی(ع) گوشه‌ای از خدمات این کانون برای‌ ترویج معارف مکتب اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) است. حجت‌الاسلام «محمدحسین مشکوری» مدیر عامل این کانون خود از محققان و پژوهشگران حوزه علمیه قم است که  با  وی گفت‌وگویی انجام دادیم.

کانون خورشید چگونه و با چه هدفی شکل گرفت؟

 در سال ۹۱ توفیق پیدا کردیم که مؤسسه چند منظوره‌ای با عنوان «خادمین مکتب سرخ» به شماره ۳۱۸۵۷ و مجوز وزارت ارشاد تأسیس کنیم تا برای‌ ترویج رسانه‌ای معارف اهل‌بیت(ع) به‌ویژه معارف غدیر و صحیفه سجادیه که اصلی‌ترین رکن در اعتقادات و اخلاقیات است، اقدامی در خور و شایسته را به ثمر برسانیم.
برای مقبولیت هرچه بیشتر در عرصه تبلیغ دین، مجوز دیگری با عنوان «کانون خورشید» از معاونت تهذیب حوزه علمیه قم گرفتیم. پس از آن فعالیت خود را ابتدا با دیدار از ۳۵ تن از مراجع عظام تقلید، علما و بزرگان قم در خلال ۵۰ ساعت گفت‌وگو پیرامون راهبردهای اساسی کانون خورشید و همچنین برگزاری ۲۰ جلسه با مهمترین ارگان‌های فرهنگی کشور آغاز کردیم تا از ابتدا، با مشورت علما و بزرگان و همفکری اصحاب فرهنگ راهمان را آغاز کرده باشیم.

این کانون چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

در آغاز راه ۲ همایش در فرهنگ‌سرای ملل قیطریه و سالن جابر دانشگاه صنعتی شریف، پیرامون تشریح فعالیت‌های کانون خورشید و جذب اعضای فعال فرهنگی برگزار کردیم. در ادامه به تدوین سند راهبردی فرهنگی در پی الگوسازی فرهنگ غدیر در خلال ۵ سال و چاپ مجلات و بروشورهای تبلیغی همسو با موضوع سالانه اقدام کردیم. در برنامه‌ریزی کلان خود مصوب کردیم که سال اول فعالیتمان که ۹۲ بود به احیای فرهنگ برپایی نماز جماعت عید غدیر بپردازیم. برای رسیدن به این هدف علاوه بر گرفتن نظرات مراجع تقلید و علمای برجسته حوزه، شروع به چاپ مجله «قنوت خورشید» در ۲هزار نسخه و ارسال به حوزه‌های علمیه سراسر کشور و نیز چاپ بروشور و تراکت نماز جماعت عید غدیر در ۳۰ هزار نسخه و ارسال برای مبلغین غدیر کردیم. خوشبختانه در سال اول بیش از ۳ هزار نماز جماعت عید غدیر در کشور بر پا و طی سال‌های بعد  ادامه یافت تا جایی که امسال شاهد برگزاری بیش از ۷ نماز جماعت غدیر در کشور بودیم. سال دوم حرکتمان را به احیای معارف زیارت غدیریه امام هادی(ع) و تبیین معارف نورانی این زیارت اختصاص دادیم و امسال در قالب چاپ مجله‌ای با عنوان «زیارت خورشید» در ۸ هزار نسخه و ارسال به حوزه‌های علمیه سراسر کشور و حلقه‌های صالحین تهران بزرگ این زیارت را تبلیغ و منتشر کردیم.کانون خورشید در سال ۹۴ فرهنگسازی سنت اطعام گسترده در روز عید غدیر در میان توده‌های مختلف مردم و چاپ جزوه‌ای باعنوان «مائده خورشید» را در دستور کار دارد و برای سال ۹۵ نیز برگزاری مجالس شعر و بیان فضایل امیرالمؤمنین(ع) در ایام عید غدیر و چاپ جزوه‌ای با عنوان «‌شعرخورشید» را اجرایی خواهد کرد. در سال پنجم فعالیت نیز به احیای رسم عیدی دادن، پوشیدن لباس نو و عقد اخوت در روز عید غدیر در میان اقشار مردم شریف و متدین ایران اسلامی و چاپ جزوه‌ای با عنوان «‌رسم خورشید» خواهیم پرداخت.

چه دوره‌های آموزشی برگزار کردید؟

در طول ۳ سال فعالیت برنامه‌هایی همچون برگزاری ۲ دوره آموزش معارف غدیر در فیضیه قم در محورهای کتاب «الغدیر» و کتاب «المراجعات» با تدریس استادان برجسته قم، برگزاری ۲ دوره آموزشی غدیرشناسی در دانشگاه صنعتی شریف با عناوین «سفر آسمانی» و «‌چشمه خورشید» و نیز اعطای گواهی پایان دوره به فارغ‌التحصیلان این دوره‌های آموزشی از میان دانشجویان نخبه دانشگاه صنعتی شریف را به ثمر رساندیم. همچنین تدوین ۲۰ جزوه آموزشی تخصصی پیرامون معارف غدیر، تدوین کتاب «خط روشن»، گزیده‌ای از کتاب الغدیر علامه امینی و چاپ آن از سوی نشر معارف در ۵۰ هزار نسخه و توزیع در سراسر کشور به همراه برگزاری مسابقه ملی از آن و بازتاب گسترده آن در رسانه ملی و تولید بسته چندرسانه‌ای از کتاب شریف صحیفه سجادیه با عنوان «کتاب معجزنشان» را انجام دادیم. این اثر بازتاب وسیعی در رسانه‌های خبری و رسانه ملی داشت و به‌عنوان بهترین اثر در اولین کنگره جهانی «سید العابدین» در تالار اندیشه حوزه هنری از آن تقدیر شد.ترجمه اندونزیایی و عربی کتاب «شهابی در شب» (گزیده کتاب گرانسنگ شب‌های پیشاور) و ترجمه عربی و اردوی کتاب «خط روشن» و چاپ و ارائه آن در شبکه‌های اجتماعی اندونزی و کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز از دیگر برنامه‌های کانون خورشید است.

در حوزه رسانه چه دستاوردهایی داشته‌اید؟

در زمینه تولیدات رسانه‌ای با موضوع غدیر توانستیم ۶ کلیپ تصویری و ۲۰ کلیپ گفت‌وگو محور را برای رسانه ملی تولید کنیم، همچنین بانک سناریو‌های ۲ دقیقه‌ای پیرامون‌ ترویج رسانه‌ای معارف غدیر را تهیه و زیرنویس‌های تلویزیونی هماهنگ با سند راهبردی فرهنگی کانون در هر سال را تولید کردیم و در اختیار رسانه ملی قرار دادیم. از دیگر اقدامات کانون می‌توانیم به تولید پادکست‌های صوتی پیرامون آموزش معارف غدیر به زبان‌های فارسی و عربی، تولید محتواهای فاخر از کتاب الغدیر در اپراتورهای همراه اول و ایرانسل در قالب پیامک‌های متنی و آهنگ‌های پیشواز، راه‌اندازی سایت و پورتال کانون خورشید به نشانی kanoonkhorshid.ir و استخراج فیش‌های رسانه‌ای از کتاب شریف الغدیر در خلال یک سال و نیم فعالیت تیم پژوهشی کانون با حضور طلاب نخبه قم که یکی از مهمترین دستاوردهای کانون محسوب می‌شود و ارائه آن در وبسایت جامع اکمال به نشانی ekmall.ir اشاره کنیم.

لینک خبر