رونمایی از کتاب «خط روشن»

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صبح امروز دوشنبه نشست خبری اعلام برنامه‌های غدیر و ایام دهه امامت و ولایت و همچنین رونمایی از درگاه اطلاع‌رسانی غدیر و کتاب خط روشن با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین مشکوری مدیر موسسه کانون خورشید و معاونین این کانون در سالن همایش سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشجویان برگزار شد.

در ابتدای این نشست حجت‌الاسلام مشکوری با اشاره به روایتی مبنی بر اینکه “عید غدیر در میان اعیاد فطر، قربان و جمعه همانند ماه در میان ستارگان است” افزود: مقام معظم رهبری نیز فرمودند مساله غدیر مساله شیعه نیست، بلکه مساله‌ همه انسان‌هاست و این خط روشن، تبیین‌کننده راه همه انسان‌هاست.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه نسبت به این حادثه بزرگ مقداری کم‌لطفی شده است، به طوری که نهادی متولی غدیر در کشور نیست و این علت اصلی انگیزه کانون خورشید برای رفع این دغدغه مقام معظم رهبری بود.

مدیر موسسه کانون خورشید رویکرد اصلی برنامه‌های این کانون را در حوزه فضای مجازی و رسانه عنوان کرد و گفت: از آنجا که سرانه مطالعه در کشور پایین است و با توجه به اینکه مردم برای رسانه وقت می‌گذارند و علاقه دارند اصلی‌ترین محور فعالیت‌های خود را در حوزه رسانه قرار دادیم، بنابراین در چهار بخش رسانه‌های مکتوب، صوتی و تصویری، فضای مجازی و تلفن‌های همراه تولیداتی را با محوریت کتاب الغدیر علامه امینی (ره) تهیه کردیم.

مشکوری ادامه داد: در بخش رسانه‌های مکتوب کتاب «خط روشن» در ۹ فصل و با ۹ مسابقه که برگزیده‌ای از ۱۱ جلد کتاب علامه امینی (ره) است در ۲۰۰ صفحه تدوین و به چاپ رسید و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت.IMG_4811

وی ادامه داد: در بخش رسانه‌های صوتی و تصویری، فایل صوتی پاسخگویی به شبهات غدیر و معارف ادعیه صحیفه سجادیه در سایت کانون خورشید قرار گرفت و در بخش تصویری تولید شش کلیپ دو دقیقه‌ای، تهیه محتوای زیرنویس‌های رسانه ملی در شبکه‌های مختلف و همچنین تولید برنامه‌ گفت‌وگو محور «ارمغان» که از فردا پخش خواهد شد از جمله برنامه‌های ما در این بخش بود.

مدیر موسسه کانون خورشید با اشاره به فعالیت این‌ کانون در بخش تلفن‌های همراه، گفت: تولید محتوا برای اپراتورهای تلفن همراه با محوریت کتاب الغدیر آماده شده که جملاتی از متن این کتاب به صورت ساده و روان در قالب پیامک برای آحاد مختلف مردم ارسال خواهد شد.

مشکوری همچنین با تشریح فعالیت‌های فرهنگی کانون خورشید، گفت: در بستر فرهنگی نیز به دنبال فرهنگ‌سازی و جا انداختن برگزاری نماز جماعت عید غدیر و احداث مساجد غدیری را دنبال می‌کنیم که با توجه به کمبود مسجد در کشور تصمیم داریم از عید غدیر امسال تا غدیر سال آینده ۱۱۰ مسجد غدیری را در کشور احداث کنیم.

به گزارش ایسنا،‌ در ادامه این نشست حجت‌الاسلام اعوانی معاون صحیفه پژوهی کانون خورشید نیز به فعالیت‌های این معاونت اشاره کرد و گفت: متاسفانه صحیفه سجادیه در کشور ما که پایگاه تشیع است آن جایگاه واقعی خود را ندارد در حالی که صحیفه در امتداد غدیر است.

وی افزود: از آنجا که معارف ائمه (ع) برای همه مردم قابل فهم و دسترس نیست در این معاونت تلاش کردیم دعاهای کتاب صحیفه سجادیه را در فایل‌های ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای تبیین کرده و بر روی سایت کانون قرار دهیم. همچنین امکان پاسخگویی به سوالات مخاطبان نیز در این سایت فراهم شده است.

معاون صحیفه پژوهی کانون خورشید با بیان این‌که «عصاره تفکرات ائمه معصومین (ع) در صحیفه گنجانده شده است» گفت: ائمه معصومین (ع) به دنبال این بودند که معارف دینی را در قالب دعا تبدیل به شعور کنند.

اعوانی همچنین از برگزاری دومین دوره مسابقات صحیفه سجادیه در مدارس راهنمایی و متوسطه خبر داد و گفت: با همکاری آموزش و پرورش قرار شده دومین دوره مسابقات در سطح متوسطه با دعای ششم و در مقطع راهنمایی با دعای نوزدهم صحیفه سجادیه برگزار شود.

در ادامه این نشست موحدی معاون پژوهشی کانون خورشید نیز با بیان این‌که «هیچ حدیثی از رسول خدا (ص) به اندازه خطبه غدیر از طریق فرق و مذاهب مختلف نقل نشده است» گفت: تنها ۱۱۰ تن از صحابه پیامبر (ص) این حدیث را نقل کرده‌اند و ۲۹۰ تن نیز این حدیث را در قرن دوم نقل کرده‌اند، بنابراین هیچ حدیثی در عالم اسلام به این اندازه نقل نشده است.

وی گفت: با توجه به گردآوری ۱۵ هزار فیش از کتاب الغدیر در مرحله ابتدایی این کار را ادامه خواهیم داد و به دنبال این هستیم که زائده‌نویسی، مستدرک‌نویسی کتاب الغدیر و پاسخ به شبهات روز را نیز انجام دهیم تا مبانی اهل بیت (ع) را تبیین کرده و به ادعاهای مخالفان پاسخ دهیم.

در پایان این نشست با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین تقوی رییس سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور و حجت‌الاسلام مشکوری مدیر موسسه کانون خورشید از کتاب «خط روشن» و «درگاه اطلاع‌رسانی غدیر» رونمایی شد.

بازتاب در خبرگزاری ایسنا

بازتاب در خبرگزاری فارس

بازتاب در خبرگزاری نسیم

بازتاب در خبرگزاری دفاع مقدس

بازتاب در خبرگزاری ایبنا

بازتاب در جوان

برای دریافت نسخه الکترونیکی این کتاب، اینجا را کلیک کنید.