احیای اقامه نماز مهجور عید غدیر/ ۱۱۰ مسجد الغدیر در کشور ایجاد می‌شود

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، نشست مشترک مدیرعامل مؤسسه کانون خورشید با رئیس سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور در محل این سازمان برگزار شد.

حجت‌الاسلام مشکوری در این نشست با اشاره به هدف از تأسیس این مرکز اظهار کرد: مؤسسه کانون خورشید در سه محور نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه و غدیر وارد فعالیت‌های محتوایی و اجرایی شده است.

وی پرداختن به دغدغه مقام معظم رهبری مبنی بر رفع مهجوریت از موضوع غدیر را هدف این مؤسسه عنوان کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب در مورد عدم توجه به موضوع غدیر گله‌مند هستند؛ چرا که اهداف مد نظر ایشان در این عرصه محقق نشده است.

مشکوری افزود: در گام اول جلسه‌ای با رئیس بنیاد بین‌المللی غدیر برگزار کردم که ایشان گزارشی از عملکرد بنیاد طی سال‌های گذشته ارائه کردند نهایتاً این موضوع مطرح شد که اقدامات بنیاد بین‌المللی غدیر بر اساس بضاعتی که داشته، مناسبتی کار کرده است.

رسانه مهم‌ترین ابزار برای ترویج فرهنگ غدیر

مدیرعامل مؤسسه کانون خورشید ادامه داد: با مؤسسات و اعلام و بزرگانی در قم قریب به ۵۰ ساعت جلسه حضوری برگزار شد که به این نتیجه رسیدیم که همه مراجع و علما چنین خلأ‌هایی را احساس می‌کنند و کار ویژه منحصر به‌فردی در مورد غدیر خم انجام نشده است؛ پس از این گفت‌وگوها به این نتیجه رسیدیم که باید برای غدیر کار ویژه‌ای صورت گیرد.

وی در مورد قالب فعالیت‌های لازم برای موضوع غدیر گفت: در حوزه چاپ و نشر که کتاب‌های فراوانی چاپ شده که منشأ اثر نبوده و توقعات را برآورده نکرده است؛ در حوزه آموزش نیز بررسی‌های صورت گرفت که در این حوزه نیز گستره زیادی را نمی‌تواند تحت پوشش قرار دهد و مشکلاتی نیز پیش رو دارد.

مشکوری قالب رسانه‌ای را مناسب برای اجرای فعالیت ویژه‌ای در حوزه غدیر عنوان کرد و گفت: در این عرصه کارهای زیادی در راستای ترویج معارف غدیر می‌توان انجام داد؛ بر همین اساس مجوز مؤسسه کانون خورشید را از حوزه علمیه قم و مجوز دیگری را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اخذ شد و از خرداد سال ۹۱ فعالیت خود را آغاز کرد.

وی با بیان اینکه این طرح در ۷ فاز طراحی شده است، گفت: فاز صفر آن ارائه طرح به مراجع عظام و تأیید آن؛ فاز اول آن اقدامات پژوهشی بود که یک سال پیش‌بینی شده، فاز دوم جذب و آموزش نیرو، فاز سوم تعظیم شعائر در بین توده مردم، فاز چهارم تولید رسانه‌ای طی ۳ سال، فاز پنجم آرشیو کردن فعالیت‌های مؤسسه است، فاز ششم ترجمه به زبان‌های زنده دنیا و فاز هفتم پایان کار و آغاز مجدد کار با موضوع دیگری است.

مشکوری افزود: در گام ابتدایی طرح را خدمت مراجع و علما بردیم تا این فعالیت‌ها مورد تأیید این بزرگان قرار گیرد که در خلال ۳ ماه زمانی که به طول انجامید، مطالب بدیع و نکات خوبی مطرح شد؛ پس از تأیید علما، این مؤسسه نیاز به یک منبع پژوهشی عظیم به عنوان پشتوانه نیاز داشت که برای رسیدن به این منبع یک کار تحقیقی میدانی صورت گرفت تا آثاری که در حوزه غدیر تهیه و منتشر شده شناسایی و مورد استفاده قرار گیرد.

تهیه ۱۵هزار فیش از کتاب الغدیر

مدیرعامل مؤسسه کانون خورشید ادامه داد: نهایتاً کتاب «الغدیر» به عنوان پشتوانه علمی و پژوهشی این مؤسسه برگزیده شد؛ کتابی که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته بود و ایشان ۸ جمله در مورد توجه به این کتاب بیان کردند که در یکی از جملات آمده است «کتاب الغدیر مهجور است؛ این کتاب را باید احیا کنید».

وی در ادامه اظهار کرد: برای ادامه کار ۱۰ نفر از روحانیونی که در کلاس‌های درس خارج فقه مشغول به تحصیل بودند با پشت سر گذاشتن چند آزمون و مراحل گزینش جذب شدند که کتاب الغدیر برای استخراج مطالبی که وجهه رسانه‌ای دارد، در اختیار آنها قرار گرفت اما آنها پس از بررسی‌های اولیه به این نتیجه رسیدند که با توجه به عمق مطالب بهتر است تمام الغدیر را فیش‌برداری کنند تا مورد استفاده قرار گیرد.

مشکوری با بیان اینکه تا خرداد سال جاری ۱۵ هزار فیش از کتاب الغدیر استخراج شد، گفت: همزمان با این کار جذب و تربیت نیرو نیز صورت گرفت؛ بهترین گزینه‌ها برای جذب نیرو در دانشگاه صنعتی شریف شناسایی شدند؛ افرادی که در هیئت و مراسم‌های مذهبی این دانشگاه، به ویژه در اعتکاف حضور داشتند شناسایی شدند.

وی افزود: برای ۷۰۰ نفر از دانشجویان متدین و فعال، با همکاری مسئولان دانشگاه دوره‌ای با موضوع غدیر برگزار شد؛ در این دوره دانشجویان با حضور در ۸ جلسه با ۳ محور ماجرا، خطبه و شبهات غدیر آشنا شدند و در پایان نیز گواهینامه پایان‌دوره اخذ کردند؛ امروز به مقطعی رسیدیم که علاوه بر داشتن کار پژوهشی آمده، نیروی رسانه‌ای آماده‌ای نیز در اختیار داریم.

مدیرعامل مؤسسه کانون خورشید با بیان اینکه برای عید غدیر امسال چهار طرح جدی رسانه‌ای آماده کرده‌ایم، گفت: نشر معارف نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری برای عید غدیر نیاز به کتابی با موضوع الغدیر دارد که برای تهیه آن از مؤسسه کانون خورشید درخواست کرده تا کتابی را تهیه کند؛ با توجه به نوع کاری که مؤسسه دارد، پیشنهاد شد گزیده‌ای از کتاب الغدیر چاپ و توزیع شود؛ بر همین اساس کتاب «خط روشن» تهیه شد که قرار است با محوریت این کتاب جشنواره «روشنا» در ایام عید غدیر برگزار شود.

وی همکاری با صدا و سیما در ایام عید غدیر خم را از دیگر فعالیت‌های این مؤسسه عنوان کرد و ادامه داد: در جلساتی که با قائم‌مقام صدا و سیما داشتیم، از آنها خواستیم ظرفیت رسانه ملی را در اختیار ما قرار دهند تا ویژه‌برنامه‌های غدیر را تولید و پخش کنیم؛ ۵ طرح برای تولید در نظر گرفته بودیم که همه آنها ومرد تصویب قرار گرفت.

به گفته حجت‌الاسلام مشکوری تولید کلیپ‌های ۳ دقیقه‌ای، مسابقات پیامکی، پخش زیرنویس‌های تلویزیونی و برنامه‌های گفت‌وگو محور در قالب پخش برنامه «ارمغان» از جمله طرح‌های مؤسسه کانون خورشید برای صدا و سیماست.

ساخت اولین مسجد الغدیر در قم

مدیرعامل مؤسسه کانون خورشید احداث ۱۱۰ مسجد به نام «الغدیر» در کشور را از دیگر طرح‌های این مؤسسه عنوان کرد و گفت: در این بین با شرکتی برخورد کردیم که مسجد را در عرض ۴۸ ساعت احداث می‌کند؛ با همکاری این شرکت قرار است اولین مسجد الغدیر در روز غدیر خم احداث شود و پس از آن هر مسجدی از سوی این شرکت با عنوان الغدیر احداث شود.

مشکوری با اشاره به برپایی نماز عید غدیر خم اظهار کرد: در تحقیقات یک سال گذشته متوجه شدیم که نماز جماعت مستحبی برای عید غدیر وجود دارد اما مهجور بوده است؛ حاصل تحقیقاتی که در این رابطه انجام شده بود در قالب یک مجله منتشر و به حوزه‌های علمیه سراسر کشور، جامعه مدرسین حوزه علمیه و مراکز تحقیقاتی تهران ارسال شد؛ همچنین از مراجع عظام تقلید در مورد اقامه این نماز استفتاء شد که هر یک از آنها اعلام کردند چنین نمازی وجود دارد و مستحب یا جایز است که برپا شود.

وی با بیان اینکه استفتائات مراجع عظام در رابطه با اقامه نماز عید غدیر خم پتانسیل عظیمی ایجاد کرده است، افزود: جلساتی با مسئولان ستاد برگزاری نماز جمعه کشور برگزار شد که آنها نیز از برگزاری این نماز در سراسر کشور استقبال کردند؛ بنیاد بین‌المللی غدیر نیز وارد شد و اعلام کرد به همه نمایندگی‌های خود در سطح جهان این مسئله را ابلاغ خواهد کرد.

مدیرعامل مؤسسه کانون خورشید همچنین خاطرنشان کرد: آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی که فتوا داده است خواندن این نماز مستحب است و اعلام کرده نماز غدیر خم را در قم می‌خواند.

لینک خبر