ابلاغ امامت، همزمان با اعلام رسالت بوده است/کار بزرگ علامه امینی(ره)

حجت الاسلام والمسلمین مشهود عین لو، معاون پژوهشی کانون خورشید در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اهمیت غدیر در تاریخ اسلام گفت: بحث غدیر که در منابع روایی و تاریخی و حتی در قرآن کریم مطرح می شود، ناظر بر بحث امامت و ولایت هست. پس غدیر یعنی همان امامت و ولایت. وجود مقدس پیامبر اکرم(ص) زمانی که از طرف خداوند مأمور شد این ابلاغ رسالت را علنی بکند، وقتی آیه «وَاَنْذِرْ عَشیرَتَکَ الاَقرَبینَ» بر پیامبر(ص) نازل شد و ایشان ۴۰ نفر از خویشاوندان خود را برای ابلاغ رسالت دعوت کرده بودند، همان لحظه که رسالت را ابلاغ می کنند بحث امامت و ولایت را هم مطرح می کنند.

وی با اشاره به اینکه ابلاغ امامت و وصایت همزمان با ابلاغ رسالت بوده است، گفت: در زمانها و مکانهای مختلف با موضوعات مختلف به هر بهانه ای بحث امامت و جانشینی را مطرح می کردند تا اینکه اوج آن به صحرای غدیر بر می گردد که یک ابلاغ جهانی است، یک اعلامیه جهانی است و مربوط به کل بشریت در همه زمانها و مکانهاست. پیامبر(ص) به مردم خبر می دهند و بر چیزی که می دانستند تأکید می کنند.

عین لو در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه در حجه الوداع همه مردم در جریان هستند که این آخرین حج پیامبر(ص) است، اظهارداشت: وقتی پیامبر(ص) به مدت بیست و سال رسالت را انجام داد و به مردم خبر داد که هنگام وداع از این دنیا فرارسیده است و اواخر عمر من است، پس در این زمان عقل حکم می کند کسی که بیست و سه سال برای ابلاغ دینی زحمت کشید، حال که می خواهد این دنیا را ترک کند مردم را همین گونه رها نکند. پس بحث جانشینی مطرح می شود، لذا آیه معروف و شریف قرآن کریم نازل می شود «یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ» آن مسئله ای که به تو ابلاغ شده و ما به تو رساندیم را به مردم برسان.

وی با طرح این سؤال که پیامبر(ص) باید چه چیزی را به مردم می رساند؟، گفت: اگر به کتاب اهل تسنن نگاه کنیم می بینیم. اخیرا سایت اکمال به همت کانون خورشید راه اندازه شد، مطالبی که در سایت اکمال هست، درباره بحث امامت است. ابلاغی که خداوند پیامبر(ص) را به آن مأمور می کند بحث امامت و ولایت و جانشینی است. وقتی روایات  را بررسی می کنیم می بینیم تمام انبیای الهی برای هدایت بشر آمدند، همه این انبیاء وصی ای داشتند. در روایت داریم که روز انتخاب وصی خودشان، روز عید بود و جشن می گرفتند. یعنی عملا تمام انبیای الهی روز غدیر را جشن گرفتند، چون روز انتخاب ولیعهدشان همان ۱۸ ذی الحجه بوده است. روز غدیر خم روز تاجگذاری امیرالمؤمنین(ع) است. روز غدیر روز ولایتعهدی امیرالمؤمنین(ع) است. پس باید جشن گرفته شود تا همه عالم بدانند که این روز چه روزی است.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه متأسفانه بعضی از علمای عامه حقایق را کتمان می کنند، گفت: علامه امینی نقل می کنند که ۱۰ هزار جلد کتاب را از اول تا آخر خواندم و به صد هزار جلد کتاب مراجعه مکرر داشتم، از دل این همه کتب عامه خلاصه و عصاره مطالب را جمع کردم و کتابی بنام الغدیر را نوشتم. الغدیر حقانیت تشیع و جایگاه و فضیلت امیرالمؤمنین به عنوان وصی بلافصل پیغمبر اکرم(ص) است. اگر ما به این کتاب مراجعه کنیم می بینیم علامه نام ۱۱۰ نفر از صحابه و ۸۳ نفر از تابعین را بر می شمرد که واقعه غدیر را نقل می کنند. نام نزدیک به ۳۰۵ نفر از علمای برجسته اهل تسنن از قرن اول تا دوازدهم و سیزدهم را بر می شمرد که واقعه غدیر را تأیید کردند. اسامی نزدیک به  نفر از شعرای غدیریه را بر می شمارد که درباره غدیر شعر گفتند. لازم به ذکر است که شعرا در دوران گذشته جایگاه خاصی داشتند استناد به شعر شاعر جایگاه داشت. در بحثهای روایی و تاریخی بعد از قرآن و روایت، شعر است لذا علامه امینی ۱۰۵ نفر از شعرا را نام می برد که در مورد غدیر خم شعر گفتند و ثبت شده است.

وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: علامه امینی ۳۰ نفر از علامه اهل تسنن را نام می برد که مستقلا در مورد غدیر خم کتاب نوشتند و فضائل حضرت علی(ع) را ذکر کردند. کتاب الولایه طبری را نگاه کنید، اولین شخصی که در این خصوص کتاب نوشت طبری از علامه بزرگ اهل تسنن هست. پس مسئله غدیر خم همان مسئله امامت است، همان امامتی که جزء اصول دین ماست. ادامه دهنده نبوت است یعنی اگر امامت نباشد نبوت معنایی ندارد. پس امامت جزء اصول دین ماست، چرا اصل است. چون ابلاغ رسالت و امامت با هم بوده است. پیامبر(ص) از روزی که نبوت خود را ابلاغ می کند بحث امامت را هم مطرح می کند.

وی با اشاره به اینکه علامه امینی روی کتمان علما تأکید می کند برخی می دانند اما کتمان می کنند، گفت: علامه امینی همه منابع غدیر را از اهل تسنن می آورد. تحریف آیات، تحریف روایات، تحریف کتب و آثار و تحریف احکام وعبادات را در سایت اکمال آوردیم. سایت اکمال مشتمل بر یازده هزار فیش است که از الغدیر استخراج شده است. این ۱۱ هزا فیش کل الغدیر به ۲۵۳ موضوع تقسیم شده است. یعنی اگر کاربران کل فیشهای سایت اکمال را باز کند و هر کدام از ۲۵۳ موضوع را کلیک کند و باز کند بالغ بر ۲۴ هزار فیش برای او باز می شود که همه آنها در اثبات حقانیت امیرالمؤمنین و فضائل او و شبهاتی که در مورد موضوع غدیر وجود دارد هست.

عین لو با بیان اینکه علامه امینی عالمانه و دقیق وارد بحث شده است، تصریح کرد: علمای اهل تسنن شانزده کتاب نوشتند که پر است از افتراها و تهمتها به شیعه و شبهاتی که امروزه جوانهای ما به دنبال آن هستند که پاسخ آنها را داشته باشند. علامه شانزده کتاب را نام می برد و بالغ بر صدها شبهه در این کتابها مطرح شده است که علامه جواب این شبهات را از کتب عامه استخراج می کند. الغدیر منبع بسیار غنی و محکم و مستحکم برای مطالعه برای پژوهشگران مخصوصا حوزه های علمیه و مراکز دانشگاهی و جوانهای عزیز، محققین و پژوهگشران است. سایت اکمال دائره المعارف رسانه ای درباره غدیر است که جایگاه و فضیلت و اهمیت غدیر خم را به کاربران ارائه دهد.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *