آتش‌به‌اختیاری که از پنج سال قبل آغاز شد

خبرگزاری فارس- حسین طالب علی: حدود سال ۹۱ بود که توسط یکی از دوستان با مدیر کانونی نوپا به نام «کانون خورشید» آشنا شدم و برای نخستین بار در خصوص اهداف راه اندازی و برنامه‌های آن مطلبی در خبرگزاری فارس منتشر کردم. مدیر این کانون که طلبه‌ای جوان و خوشفکر بود هدف از کارش را حرکت در مسیر پر کردن خلأهای موجود در حوزه ترویج معارف غدیری در کشور عنوان کرد.
وی از تدوین برنامه‌ای پنج ساله برای ترویج معارف غدیر و صحیفه سجادیه سخن گفت که قرار بود اجرای آن با همت چند طلبه جوان و با حمایت‌های مردمی انجام بگیرد. در تمام این پنج سال شخصاً پیگیر فعالیت‌ها و عملکرد این کانون بودم و دیدم که چگونه می‌توان بدون داشتن بودجه‌های میلیونی و میلیاردی و نیروی انسانی بالا با نیتی خالص و دغدغه جدی حرکتی جهادی در سطح کشور و حتی بین الملل انجام داد.
برنامه‌های کانون خورشید در حوزه ترویج معارف غدیر و صحیفه سجادیه به حدی پیشرفت که در سطح کلان کشور نیز تکانی به متولیان این امر داد، تا جایی که امروز کانون خورشید در تمام تصمیمگیری‌های غدیری کشور حضوری حقیقی و حقوقی دارد.
چندی قبل رهبر انقلاب اسلامی از واژه «آتش به اختیار» در فعالیت‌های فرهنگی سخن گفتند که معنای این فرمایش ایشان را می‌توان در عملکرد پنج ساله کانون خورشید یافت.
و اما عید غدیر امسال نقطه پایان برنامه پنج ساله اول کانون خورشید است. در این باره با حجت الاسلام محمد حسین مشکوری مدیر کانون خورشید گفت‌و‌گویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

 

*امسال پنجمین سال فعالیت کانون خورشید و می‌توان گفت سال پایانی برنامه تدوین شده است، ایام غدیر امسال چه برنامه‌هایی را در دست اجرا دارید؟
همانطور که مطرح کردید امسال کانون خورشید در سال پایانی طرح پنج ساله قرار دارد و پس از عید غدیر، برنامه جدید پنج ساله دیگری تدوین و اجرا خواهد شد. البته چند پروژه از پنج ساله اول از جمله پروژه انیمیشن غدیر که سال ۹۷ رونمایی خواهد شد و انتشار کتاب‌هایی از کتاب الغدیر در دست اجرا است که همچنان ادامه خواهد داشت.
ولی اصلی‌ترین پروژه‌های فرهنگی، رسانه‌ای و تبلیغی کانون که تا پایان غدیر سال ۹۶ طرح ریزی شده بود عملاً به پایان می‌رسد.
امسال هم طبق روال سال‌های گذشته چاپ پنجمین و آخرین نشریه کانون خورشید با عنوان «رسم خورشید» را انجام دادیم که محور آن بیان آداب و رسوم عید غدیر در کلام ائمه اطهار (ع) است. برای چاپ این نشریه قریب به ۴۰ ادب و رسم غدیری که در روایات آمده را استخراج کردیم که اغلب این روایات نیز از وجود مقدس امام رضا (ع) بیان شده است؛ در ادامه بر روی این احادیث و روایات کار فقهی و تحلیل اجتماعی انجام دادیم و همچنین به دنبال این بودیم که چگونه می‌توان این رسم‌ها را در جامعه ترویج و نهادینه کرد و اینکه این رسوم مانند عقد اخوت که یکی از رسم‌های غدیری است چه بار فقهی دارند.
حدود چهار مقاله علمی در این مجله آمده است. همچنین در این نشریه جمع بندی پنج ساله کانون خورشید نیز انجام شده است.
قرار ما در ابتدای کار، استخراج کتاب‌های مختلف از کتاب الغدیر علامه امینی بود و به لطف الهی امسال سه عنوان از این کتاب‌ها رونمایی خواهد شد. رویکرد این کتاب‌ها فقط بیرون کشیدن قطعات کتاب الغدیر نبود؛ بلکه کاری که انجام شد این است که مثلاً برای رده سنی کودک و نوجوان قصه‌هایی که علامه امینی در الغدیر آورده است را به سبک گلستان سعدی به نثر و نظم با ادبیات کودکانه درآوردیم و این کتاب را با عنوان «لحظه‌های دلپذیر قصه‌هایی از غدیر» که حاوی هشت داستان غدیری است منتشر کرده و در ایام عید غدیر رونمایی خواهیم کرد.
این کتاب کار تمیز و شیکی است و ما معتقد هستیم کار برای غدیر باید به روز و با اقتضائات زمان باشد. در کشور کتاب‌های زیادی در خصوص غدیر داریم اما همه این‌ها به ظاهر و داستان غدیر پرداخته‌اند. ما باید با داستان‌های کودکانه و رمان‌ها معارف غدیر را به کودکان، نوجوانان و جوانان تفهیم کنیم که این سبک کار، هنری و اثرگذار است و به نظر می‌رسد کتاب فوق این مشخصات را داشته باشد، چرا که فضای آن کودکانه است و لحن و ادبیاتش نیز با لحن امروزی همخوانی دارد.
کتاب دیگری با عنوان «ایده‌هایی با شال سبز» در دست چاپ داریم که در آن ۲۷۰ ایده را معرفی کردیم که توسط آن‌ بتوان غدیر را تکریم کرد. این کتاب در حوزه فرهنگ کار و تعظیم عید غدیر به چاپ رسیده است.
کتاب سومی که از کتاب علامه امینی استخراج شده مربوط به بخش‌هایی از الغدیر است که در خصوص اهل بیت (ع) به معنای خانواده امیرالمومنین (ع) نوشته شده است.
این بخش‌ها به یکی از رمان نویسان برجسته کشور ارائه شده و ایشان در حال تهیه رمان از آن است. این کتاب فرا‌تر از کتاب‌هایی است که فقط به بیان آیه‌های ولایت می‌پردازد و نویسنده سعی کرده قصه‌ای لطیف از آن درآورد و این کار نیز فتح بابی است که افراد دیگری به این فضا وارد شوند.
از بخش‌هایی دیگری که امسال در دست اجرا داریم چاپ بروشور محصولات کانون خورشید است تا در سطح وسیع توزیع شود. تیزرهای تصویری رسوم غدیری، مباحث فنی غدیر و شبهه‌شناسی است که در ایام دهه ولایت پخش خواهد شد.

 

*یکی از برنامه‌های کانون احیای نماز جماعت عید غدیر بود که بازتاب خوبی در کشور داشت. امسال در این خصوص چه برنامه‌ای دارید؟
برگزاری نماز عید غدیر که کانون خورشید در احیای آن طی پنج سال گذشته تلاش زیادی کرد و ثمرات بسیار خوبی نیز به همراه داشته، امسال نیز با جدیت دنبال می‌شود و به دنبال کار ویژه‌ای هستیم که این نماز امسال در قم نیز برپا شود.
بسته‌های پیامکی و حضور در برنامه‌های رادیو معارف و شبکه سوم سیما نیز از دیگر برنامه‌های کانون خورشید در پایان پنج ساله اول فعالیت خواهد بود.
البته چاپ ۱۷ عنوان کتاب دیگر از کتاب الغدیر همچنان ادامه خواهد داشت و این کتاب‌ها پس از انتشار به پنج زبان زنده دنیا یعنی انگلیسی، عربی، اسپانیایی، اردو و فرانسه ترجمه و توزیع خواهند شد.
در بخش دیگر فعالیت‌ها چندین عنوان برنامه به نمایندگی از بنیاد بین المللی غدیر با آستان مقدس حضرت معصومه (س)، سازمان اوقاف و امور خیریه و ستاد بزرگداشت غدیر در سطح کشور برنامه ریزی کرده‌ایم که این برنامه‌ها در نشستی خبری به تفصیل بیان خواهند شد.

 

*آنچه از فعالیت کانون خورشید در چند سال گذشته دیدم بسیار فرا‌تر و پر حجم‌تر از برنامه ریزی‌های اولیه بود و موفقیت‌های کسب شده نیز شاید با آنچه در آغاز تصور می‌شد فاصله بسیار زیادی داشت. ارزیابی خودتان از عملکرد پنج ساله کانون خورشید چیست؟
مقام معظم رهبری اخیراً عبارتی را در حوزه فعالیت‌های فرهنگی بیان کرده‌اند با عنوان «آتش به اختیار» که خود ما بعد از فرمایش ایشان احساس کردیم پنج سال پیش به این موضوع رسیده بودیم که باید در بعضی عرصه‌ها اتکاء به مجموعه‌های متولی نداشته باشیم.
در حوزه غدیر نهادهای ترویجی زیادی در کشور داریم که یکی از آن‌ها بنیاد بین المللی غدیر است، اما در سال ۹۱ در جلسه‌ای که با یکی از مسؤولان ارشد نظام داشتم متوجه شدم رهبر معظم انقلاب فرمودند که غدیر غریب است و این بیان ایشان حاکی از این بود که در این زمینه باید کاری آتش به اختیار انجام می‌شد و ما این کار را با توفیق الهی و عنایت اهل بیت (ع) آغاز کردیم.
شخصاً تصور نمی‌کردم کانون خورشید در پنج سال فعالیت که زمان زیادی نیست در حدی در کشور مطرح شود که امروز در تمام جلسات غدیری در سطح کلان و ملی به عنوان عضو حقیقی و حقوقی مشارکت داشته باشد.
در حوزه صحیفه سجادیه نیز تصور نمی‌کردیم فعالیت کانون خورشید به حدی اثرگذار باشد که امروز معاونت صحیفه پژوهشی کانون خورشید در کشور به عنوان مرجع فعالیت‌های این چنینی مورد توجه قرار بگیرد. کانون خورشید در رادیو معارف به عنوان رسانه مذهبی کشور از فروردین تا اسفند هر هفته در خصوص صحیفه سجادیه برنامه دارد و این توفیق بزرگی است که در سایه تلاش محققان و پژوهشگران این کانون نصیب ما شده است.
کانون خورشید از زمان شروع تا امروز بیش از انتظاراتی که از خود داشت جلو رفت و این‌ها حاصل بکر بودن این زمین و مجال تبلیغی در کشور است؛ به طوری که می‌توانم بگویم در کشور کاری برای غدیر نشده بود و نهادهای متولی، غدیر موضوع دست چندم آن‌ها بود و فقط ایام غدیر فعال می‌شدند و حرکتی می‌کردند که بازخوردی نیز در کشور نداشت.
ما امروز وقتی در کشور اطعام غدیر را مطرح می‌کنیم همه استقبال می‌کنند. این اتفاق اگر ۱۰ سال پیش افتاده بود این مردم‌‌‌ همان مردم هستند و چه بسا ۱۰ سال پیش مشکلات اقتصادی کمتر بود و خیلی بیشتر استقبال می‌کردند. همین امروز با توجه به کم و کاستی‌های فرهنگی کشور غدیر موضوعی نیست که مردم از آن دست بردارند و اگر درست راهنمایی شوند حاضرند هفته‌ها و روز‌ها مراسم و جشن بگیرند ولی منتظر بودند متولیان این امر آن‌ها را تحریک کنند.
هنگامی که ما به عنوان مجموعه خرد و کوچک فرهنگی این موضوع را در کشور مطرح کردیم طنین و وسعت زیادی پیدا کرد و این اعتراف مجموعه‌های دست اندرکار کشوری است.

*برنامه پنج ساله دوم کانون خورشید حول چه محورهایی خواهد بود؟
ارزیابی بنده این است که نظر امیرالمومنین (ع) و دعای خیر حضرت ولی عصر (عج) پشت مجموعه بود که ما یک قدم برداشتیم و آن‌ها ۱۰ قدم به سوی ما آمدند و قطعاً ادامه مسیرخواهیم داد، اما برنامه این است که حساب شده جلو رویم و مثل برخی مجموعه‌های فرهنگی نباشیم که وقتی فضا برای کار هست کارهای متعدد و مختلف را بردارند و به هیچ کدام نرسند.
ما این پنج سال را با نظم مرتب پیش رفتیم و کار اضافه نکردیم، حتی خیلی‌ها دنبال این بودند کاری بر دوش ما بگذارند که قبول نکردیم.
ان شاء الله برنامه پنج ساله دوم را از ابتدای سال ۹۷ و پس از شناسایی نقاط قوت و ضعف و خلأهای کاریمان آغاز خواهیم کرد تا برنامه‌هایی را تدوین کنیم که برای غدیر ماندگار شود. ما این عرصه را‌‌‌ رها نخواهیم کرد تا بتوانیم به عنوان یک طلبه که وظیفه‌اش ترویج معارف اهل بیت است قدمی هر چند خرد و کوچک در ترویج معارف بی‌کران غدیر و صحیفه سجادیه برداریم.

 

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *