تلاش امام جواد(ع) برای تأسیس شبکه وکالت

حضرت امام جواد علیه السلام دو بُعد ویژه دارند که ما به عنوان شیعیان آن حضرت باید از ایشان درس بگیریم و خداوند متعال را شاکر باشیم که این امام همام را در میان ائمه شیعه قرار داده است تا ما به این دو مطلب برسیم.

مطلب اول این که یک امام هفت ساله جزو ائمه ی شیعه انتخاب  می شود.؛ شیعه ای که خودش را پیرو و تابع می داند هنگام مواجه با یک کودک هفت ساله قرار می گیرد؛ عده ای که مسئله ی امامت را به اکثر وجه نفهمیده بودند، سر باز زدند و بیان کردند که معلوم نیست ایشان امام باشد و معتقد بودند یک فرد هفت ساله  نمی تواند امامت کند. بنابراین در مقطع ائمه اثنی عشر شیعه، خداوند متعال به لطف کرامتش امام هفت ساله ای را قرار داد تا شیعه را در تمام مقاطع، آزمایش و مورد امتحان قرار دهد تا شیعه پیرویتش، تابعیت و تشیع خودش را ثابت کند. بنابراین امام جواد علیه السلام در همان سن کودکی وقتی در معرض امامت قرار گرفتند، برخی از شیعیان بر اساس اتفاقاتی امامت ایشان را پذیرفتند. در واقع بر این اساس شیعه تربیت شد که امامت امام در هر سنی حتی در هفت سالگی را باید بپذیرد و در کارنامه تشیع امامت این امام بزرگوار مندرج گشت و عملا شیعه خودش را اینگونه معرفی می کند که تابع امام است فرقی نمی کند آن امام شیخ الائمه حضرت امام جعفر صادق علیه السلام  باشد و چه آن امام کم سن و سال باشد

مطلب دوم که بسیار  مهم برای شیعیان آخرالزمان می باشد این است که وقتی حضرت رضا (علیه السلام) در مقام دوم حکومتی در سیطره ی حکومت بنی العباس و با همه مرزهای جغرافیایی گسترده ای که تحت پوشش خودش داشت، قرار گرفتند، گرچه حکومت، حکومت ظلم و نفاق بود اما وقتی امام رضا علیه السلام به عنوان ولیعهد انتخاب شدند، ایشان جایگاه ویژه ای پیدا کردند که هیچ کدام از ائمه ی ما این جایگاه را نداشتند. حتی حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) که به عنوان خلیفه بودند، در طول آن ۴ سال و ۹ ماه دائم درگیری ها و جنگ و نزاع های شیعه و حزب های قدیمی ایشان را مشغول کرده بود. لکن امام رضا علیه السلام در آن دوران تبعاً توانستند در آن موقعیت ممتاز، شیعه را به یک جایگاهی برسانند که سخنوران، مسلحین، مبارزین ، انقلابیون و علویون بتوانند به یک اقتدار خوبی به علت جایگاه حضرت امام رضا(علیه السلام) برسند.

پس از شهادت امام رضا (علیه السلام)، موقعیت به دست امام هفت ساله رسید و نکته دیگر این که  همه متوجه شدند مامون، حضرت رضا علیه السلام را به شهادت رساند. به ناچار امام جواد علیه السلام در یک پوشش بسیار دقیق و فنی شیعه را تربیت کردند تا به امروز که اگر امام هم بالای سر ما شیعیان نباشد، باز شیعه حفظ شود . آن  نکته اساسی که امام (ع) برایش تلاش کردند عبارت بود از ” تاسیس شبکه وکالت”. حضرت با نامه نگاری های فراوان یک شبکه وکالتی منظمی را ایجاد کردند و همین سیر را ایشان شروع کردند، بعد به امام هادی علیه السلام رساندند و بعد از آن به امام عسگری علیه السلام رسید. ایشان این خطر را طوری طراحی کردند که با وجود ائمه بعد از ایشان هم کار امامت با شبکه وکالت ادامه پیدا میکرد. در واقع سیره و مشی که امام جواد علیه السلام موسس شان بودند تا به امروز.  شیعه را حتی اگر امام بالای سرشان نباشد نه تنها حفظ کند بلکه ترویج کند و آن را به سیر وجودی شیعه اضافه کند.

بنابراین این دو نکته از عمر کوتاه و با برکت ایشان توانست شیعه را تربیت کند که هم در مقاطع مختلف امامت را چه هفت سال و چه بالاتر بپذیرد و مسئله امامت را درک کند و همچنین بحث شبکه وکالت و میدان دادن به علما و مجتهدین باعث شد که شیعه امروز تربیت شود تا در مقاطع مختلف بتواند خودش را حفظ و نگه داری کند که ان شاء الله ما بتوانیم پاسدار شیعه اثنی عشری باشیم.

لینک خبر