سیره ائمه اطهار و علمای دین در قالب المان‌های شهری معرفی شود

حجت الاسلام محمدحسین مشکوری، مدیر کانون خورشید (مرکز ترویج رسانه‌ای معارف غدیر و صحیفه سجادیه) در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا به بیان جایگاه والای شهر مقدس در جهان اسلام پرداخت و گفت: با توجه به حضور فعال حوزه‌های علمیه در شهر قم، این شهر به عنوان ام القری جهان تشیع نام گرفته است، در گذشته حوزه علمیه نجف در جوار بارگاه حضرت امیرمؤمنان(ع) مرکز ترویج علوم اسلامی و معارف اهل‌بیت(ع) بود اما در دهه‌های اخیر حوزه علمیه قم در کنار بارگاه حضرت معصومه(س) از جایگاه ممتازی در جهان تشیع برخوردار شده است.

حجت الاسلام مشکوری با اشاره به اهمیت معرفی محصولات فرهنگی شهر قم در جهان گفت: امروز حوزه علمیه قم به واسطه مراکز تخصصی، پرچم‌دار بار علمی و معارف دین اسلام و تشیع در جهان بوده و تألیفات آن در رشته‌هایی همچون تفسیر، کلام، فقه، حقوق، اصول و فلسفه گسترش یافته است.

مدیر کانون خورشید درباره ایجاد خدمات رفاهی مناسب به زائران حرم حضرت معصومه(س) گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی هر سال بر تعداد زائران حضرت معصومه(س) افزوده می‌شود و این امر به سبب خدمات مناسب شهرداری و نهادهای مربوطه به قم است اما به تناسب افزایش زائران امکانات و خدمات رفاهی برای آن‌ها افزایش نیافته است و کمبودهای بسیاری در این مسیر وجود دارد.

حجت الاسلام مشکوری عنوان کرد: توسعه حرم حضرت معصومه و خیابان‌ها اطراف آن دال بر این است که مسؤولان شهری اهتمام ویژه‌ای برای گسترش شهر قم و ایجاد امکانات رفاهی برای زائران دارند، بنابراین مناسب است که شهرداری مراکز اسکان موقت با امکانات حداقلی در ایام عید نوروز، ولادت‌ها و شهادت‌ها امامان معصوم(ص) در اطراف حرم و فضاهای عمومی شهر برپا کنند.

وی با بیان اهمیت برپایی نمادهای اسلامی در معابر اصلی قم گفت: با توجه مذهبی بودن شهر قم و محل اقامت مراجع تقلید و علما، زیبنده است که در میدان و معابر اصلی معارف اهل‌بیت، سیره مشاهیر و علمای دین به صورت بنرها و هنرهای تجسمی، گرافیکی و در قالب المان‌های شهری و نورپردازی‌های هدفمند به زائران و مجاوران معرفی شود.

مدیر کانون خورشید ابراز کرد: مناسب است که مسؤولان شهری در کنار توسعه فیزیکی حرم حضرت معصومه(س) و معابر اصلی شهر قم، به ترویج معارف و معرفی شخصیت حضرت معصومه(س) اهمیت داده و پرداختن به شأن و مقام ایشان ویژه ولادت، دهه کرامت و وفات ایشان نباشد بلکه در طول سال برنامه‌های ویژه‌ای برای معرفی شخصیت ایشان ارائه دهند.

حجت الاسلام  مشکوری با بیان اینکه سیره سیاسی و اجتماعی حضرت معصومه(س) محور اصلی سبک زندگی اسلامی است، گفت: مناسب است که با برگزاری همایش‌ها، فراخوان‌ها، جشنواره‌های ادبی و هنری و ایجاد بسته‌های فرهنگی درباره شخصیت حضرت معصومه(س) در طول سال سیره زندگی ایشان میان زائران و مجاوران به ویژه بانوان رواج پیدا کند.

لینک خبر