سبک زندگی حضرت زهرا(س)، الگویی جهانی برای بانوان

حجت الاسلام محمد حسین مشکوری، مدیر کانون خورشید در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، به بیان سیره مبارزاتی، اخلاقی و اجتماعی حضرت زهرا(س) پرداخت و گفت: ایشان در یک بستر مبارزاتی مناسبی رشد کرده‌اند و ایشان قبل از اعلام رسمی اسلام، در تبعید مسلمانان در شعب ابی‌طالب توانستند این محیط را به درستی اداره کند، به همین سبب پیامبر اسلام (ص) به لقب ام‌ابیها را به حضرت زهرا (س) داده‌اند، همچنین ایشان با همسری مبارزه و مجاهدت زندگی کرده‌اند بنابراین تمام عمر شریفشان سراسر مبارزه و مجاهدت بوده است.

مدیر کانون خورشید مهم‌ترین سیره حضرت زهرا(س) را خانه‌داری، همسرداری و تربیت فرزند دانست و ابزار کرد: دو فرزند بزرگوار ایشان یعنی امام حسن مجتبی(ع) و امام حسین(ع) از جهت ادب، سخنرانی، سیره عملی و اخلاق سرآمد مردم جهان بودند و کرامت آن‌ها از زبان علما شیعیان و اهل سنت به این کرامات اعتراف کردند و این امر به سبب تربیت صحیح حضرت زهرا (س) بوده است.

وی با بیان این حضرت زهرا(س) در سه عرصه مقابل با دشمنان، سخنوری و اشک و سوگواری الگوی تربتی و اخلاقی برای فرزندانشان بوده است، بیان کرد: ایشان بعد از رحلت پیامبر(ص) در کوچه بنی‌هاشم یک‌تنه در مقابل دشمنان آر حریم ولایت دفاع کردند و همین امر سبب شد که امام حسین(ع) از ایشان الگو بگیرند و در واقعه کربلا با هفتاد تن از یارانش در مقابل سه هزار از دشمنان ایستادگی کنند.

حجت الاسلام مشکوری ابراز کرد: سخنوری و صراحت لهجه حضرت زهرا(س) درباره غصب فدک سبب شد که حضرت زینب کبری(س) و امام سجاد(ع) از سیره ایشان پیروی کردند و خطبه‌های آتشین در شام و کوفه را بیان کنند.

وی در ادامه سخنانش با بیان این که سیره اخلاقی و علمی حضرت زهرا(س) را بهترین الگوی برای زنان جامعه و جهان است، گفت: ایشان با رفتار و سیره و به غیر سخن خویش اخلاق و رفتار اسلامی به فرزندان خویش می‌آموختند، بانوان جامعه ما با پیروی از این سیره اخلاق حضرت زهرا (س) می‌توانند فرزندانشان را تربیت کنند.

حجت الاسلام مشکوری به نحوه حجاب و عفاف و حضور حضرت زهرا(س) در جامعه اشاره کرد و افزود: هنگامی که ایشان آماده می‌شدند که خطبه فدکیه را در مسجد پیامبر خطبه فدکیه میان نامحرمان بیان کنند، روسری بلند را به سر بیچیدند به گونه‌ای که   چهره ایشان در نگاه نامحرمان قرار نگیرد و بعد از چادری را به تن کرد تمام بدن را پوشید و این چادر به قدری بلند بود که زیر قدم‌های ایشان قرار می‌گرفت، این رفتار الگوی مناسبی برای نحوه حضور بانوان برای جامعه است.

وی در ادامه سخنانش عنوان کرد: امروز استکبار جهانی به زن نگاه ابرازی و تبلیغاتی دارد به گونه‌ای که برای تبلیغ و ترغیب مردم به خریدن پست‌ترین کالاهایی خویش از بدن عریان زنان استفاده می‌کند.

حجت الاسلام مشکوری بیان کرد: از نگاه حقوق بشر زن به عنوان یک انسان موجودی است که حق زندگی و حیات را دارد و هیچ فرد و جامعه‌ای نباید از آن‌ها استفاده ابرازی کند در حالی که در جهان غر ب کرامت و حقوق زنان به آسانی پایمال می‌شود.

مدیر کانون خورشید اظهار داشت: در جامعه اسلامی ایران برای بانوان قانون‌های مناسبی برای ازدواج؛ زنان بی‌سرپرست و دفاع از حقوق خانواده گذاشته شده است تا   کرامت زن و جایگاه زن در جامعه رعایت می‌شود و باید در تمام کشورهای جهان کرامت و حقوق بانوان به آن‌ها برگشته شود و بهترین شیوه این است که این مباحث از سوی جمهوری اسلامی در جهان مطرح شود.

وی در ادامه سخنانش درباره فعالیت‌های اجتماعی و اشتغال بانوان در جامعه گفت: خداوند مرد را برای تعقل و کار سخت و بانوان را مرکز احساس و کارهای منطقی خلق کرده است و اگر خلاف این مسیر گام برداریم با هدف خلقت خداوند از آفرینش از زن و مرد حرکت کرده‌ایم.

حجت الاسلام مشکوری در پایان با اشاره حدیثی از حضرت زهرا(س) که بهترین مکان را برای بانوان در منزلشان دانسته‌اند، گفت: ایشان برای خانه‌داری اهمیت ویژه‌ای قائل بودن، اما هنگامی که اضطرار به وجود آمد، برای دفاع حریم ولایت در عرصه جامعه حضور یافتند، بنابراین طبق سیره ایشان اصل برای بانوان جامعه خانه‌داری و همسرداری و تربیت فرزند است؛ اما در هنگام اضطرار و ضرورت همانند هنگام بی‌سرپرست شدن و از کار افتادگی همسر می‌تواند در خارج خانه اشتغال داشته باشند.

لینک خبر